• Programska šema• Pregled programa• O nama• O CRI
Slušanje dnevnog programa 091118
više>>
China Radio International
Vesti iz Kine
Vesti iz sveta
 Politika
 Privreda
 Kultura
 Sport
 Društvo
• Dragi prijatelji, KRI počinje svoju redovnu emisiju za područje prethodne Jugoslavije...

Svet i Sport

Kultura

Muzički Predah

Nauka, obrazovanje i zdravlje

Putovanje po Kini

Kineske nacionalne manjine
(GMT+08:00) 2009-07-08 20:53:24    
Prva osnovna škola u Lasi

cri

2009.godine pada 50-togodišnjica sprovođenja demokratske reforme na kineskom Tibetu. U proteklih 50 godina, obrazovanje na Tibetu se brzo razvijalo. Na Tibetu pod ropstvom, samo plemstvo je moglo da uči, a sada, đaci raznih nacionalnih manjina zajedno uče u školama i imaju ravnopravnost u pravu na obrazovanje. Danas, posetimo prvu osnovnu školu u Lasi, kineske autonomne pokrajine Tibet.

Prva osnovna škola je osnovana 1952.godine, kao prva drŽavna škola na Tibetu, posle osnivanja nove Kine. Sada, u školi ima više od 1800 đaka, među njima je većina tibetanskih đaka, a trećina đaka Han nacionalnosti i drugih nacionalnih manjina.

Nedavno, Prva osnovna škola je dočekala novi prolećni semestar. Na igralištu škole, đaci radosno igraju. Na zvuk zvona, oni se veselo vraćaju u učionice. U zgradi škole se ori od glasnog čitanja.

Proleće je doba za gajanje želja, naročito, za đake u 6. razredu. Predstojeći diplomski ispiti biće njihov prvi izazov i šansa u životu. Đak tibetanske narodnosti Tenzin Phuntsog uči u drugoj grupi 6. razreda, on je rekao našem novinaru da će svom snagom prionuti na učenje, kako bi postigao dobre rezultate na ispitima.

" Uskoro ću završiti učenje u osnovnoj školi. Sada, marljivo ponavljam sve lekcije u očekivanju diplomskih ispita.Moja najveća nada je upis u dobru srednju školu, u kontinentalnom delu Kine. "

Kako se saznaje, u cilju podrške obrazovanju na Tibetu, u nekim školama sa dobrim prosvetnim uslovima u kontinentalnomg delu su otvorene grupe za Tibetance. Tibetanski đaci u ovim školama imaju prednosti u učenju i životu. Phuntsog je izrazio želju da upiše tibetansku grupu u Šangaju. Šagaj je jedan od najmodernijih kineskih gradova, a tamošnji prosvetni kvalitet na grupi za Tibetance je najbolji u zemlji. Phuntsog je uveren u uspeh na ispitima.

Učitelji Prve osnovne škole u Lasi poklanjaju veliku pažnju obrazovanju đaka sa kompleksnim kvalitetom. Učitelj Vu Šučong je rekao, da na početku , škola obavi istraživanje i statističku analizu o interesima i hobijima novih đaka. Prema raznim uzrastima, svaka grupa ima časove hobija. Vu je rekao:

" Svaka grupa u svim razredima naše škole ima časove posvećene različitim interesovanjima dece. Na primer, za kineski instrument Ku Dženg, klarinet i druge muzičke instrumente, naša škola angažuju specijalne učitelje. "

Lu Linhua je učitelj u petoj grupi prvog razreda. On je rekao:

"Istovremeno sa redovnom nastavom, škola ulaže napore za obuku svih đaka u različitim poljima njihovog interesovanja. U našoj grupi, dečaci uče sviranje klarineta, a devojčice kineskog instrumenta Gu Dženg. Pored toga, svi đaci slobodno biraju i druge časove. Na primer, časove plesa, crtanja, itd. "

Čen Luhua je objasnio da njegova škola često organizuje razne kolektivne delatnosti.

" Mi organizujemo sportska takmičenja i umetničke festivale sa drugim osnovnim školama. Svi đaci se veoma raduju tome."

Nastavnik Vu Šučong je rekao da je ovogodišnji drugi važan zadatak škole dalje jačanje bezbednosti u obrazovanju. 14. marta prošle godine, u Lasi se desio ozbiljan incident nasija i kriminala, što je dovelo do velikih životnih I imovinskih gubitaka civila. Tada, je i Prva osnovna škola pretrpela veliku štetu. Učitelj Vu je izjavio da će škola pojačati obrazovanje o bezbednosti, u cilju reagovanja na hitne incidente.

Sada, u Lasi je obnovljena harmonija I stabilnost. Nastavnik Lu Linhua je rekao:

" U novom semestaru, svi đaci I nastavnici se nadaju novom početku I uspešnoj godini. "